انتخاب دیزاین سفره در باغ تالار

دیزاین سفره عقد یکی از عناصر مهم در عروسی ایرانی است به همین دلیل تزیین و چیدمان آن از اهمیت بالایی برخوردار است.  برخی از زوج ها فکر می کنند تنها کاری که باید انجام دهند انتخاب طرح سفره عقد در باغ عقد است و در انتخاب طرح سفره عقد توجه به طراحی محیط و طراحی سفره عقد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در طراحی سفره عقد خلاقیت به خرج دهید و به ریزه کاری های تزئین آن توجه کنید که عکس های عروسی شما را زیباتر می کند.

یکی از مهمترین کارها و انتخاب هایی که عروس خانمها دارند، انتخاب دیزاین سفره عقد است. بسیاری از عروس خانمها ترجیح می دهند در داخل تالار پذیرایی سفره عقد انداخته شود و دوست دارند خودشان چیدمان و تزئین سفره عقد را بر عهده بگیرند. اما نکاتی هست که هر عروس و دامادی باید در مورد سفره عقد بداند.

 

سنت سفره عقد

ما ایرانی ها نیز مانند هر فرهنگ دیگری، سنت های عروسی خاص خود را داریم. یکی از این آداب سفره عقد است. سفره ای منحصربه فرد که از اقلام نمادین، غذاها و تزیینات بسیاری تشکیل شده است که هر کدام نمایانگر جنبه ای از زندگی جدید زوجین است. سر هر سفره عقد ایرانی آینه ای می نشیند که با یک جفت شمعدان که نماد روشنایی و عمر طولانی است، قرار دارد. شیرینی، میوه، نان، سکه و قرآن نیز وجود دارد که گاهی با دفتر شعر همراه است. با شروع مراسم، چند نفر از اقوام زن روسری یا پارچه ابریشمی بر سر عروس و داماد که در کنار سفره نشسته‌اند می‌گیرند، در حالی که اقوام زن خوشبخت، دو قرص قند خرد می‌کنند.

عقد کنان

عقد کنان جزو یکی از مراسمات ازدواج زوجین ایرانی است که از دیرباز تا کنون با تشریفات و تزیینات خاص خود در میان خانواده‌های ایرانی در سراسر جهان برگزار می‌شود و از ارج و قرب بالایی برخوردار است.

از قدیم در میان جوامع و خانواده‌های ایرانی باور بر این بود که سفره عقد و تمامی وسایل و چیدمان آن، عاملی برای خوشبختی و سعادت و برکت و عاقبت به خیری خواهد بود. از سفره عقد گرفته تا تمامی اجزا و تزیینات آن همه دارای معانی خاص و فلسفه مربوط به خود هستند. بنابراین از گذشته تا حال چیدمان سفره عقد با تزیینات زیبا و شکیل برای خانواده‌ها بسیار با اهمیت است.

در همین راستا در ادامه مطلب به چند نکته اشاره خواهیم کرد. برای داشتن یک مراسم عقد زیبا و چشمگیر که همیشه از آن به عنوان بهترین روز زندگی خودتان یاد کنید، سعی کنید به جزئیات یاد شده توجه داشته باشید.

 

چیدمان سفره عقد ایرانی

یک سفره عقد ایرانی که در مجالس عروسی ایرانیان مورد استفاده قرار می گیرد برای هر یک از اقلام فلسفه ای به منظور ایجاد شادی و سعادت برای تازه عروسان شکل گرفته است و تمام جزئیات آن بسیار دقیق کار شده است.

اقلام موجود در این زیر برخی از رایج ترین موارد هستند که عبارتند از:

 1. آینه سرنوشت و دو شمعدان نماد نور و آتش.
 2. نان متبرک، نان مخصوصی که بر روی آن خط نوشته شده است.
 3. میوه های بهشتی مانند انار، انگور و سیب
 4. نمادهای باروری، تخم مرغ تزئین شده، بادام، گردو و فندق.
 5. قرآن در مقابل زوجین بر روی پخش قرار می گیرد.
 6. سکه، کاسه ای از سکه های نقره یا طلا که نماد رفاه و ثروت است.
 7. هفت شیرینی برای یک ازدواج شیرین مثل توت، نان برنجی، نان بادامی و کلوچه نخودچی

سفره عقد از دیرباز در فرهنگ ایرانی اهمیت داشته

نحوه چیدمان سفره عقد و فلسفه‌ی وجود بعضی از اجزای آن

رحل و قرآن به صورت باز شده در سر سفره عقد نمایانگر پیام خداوند و تحکیم روابط بین زوجین است. رحل قرآن را جلوی آینه عقد قرار دهید.

جام عسل یکی دیگر از اعضای جداناشدنی سفره عقد است که به آن اشاره می‌کنیم. عسل نماد شیرین کامی و شیرینی در زندگی است. از این جهت همیشه جام عسل در هنگام عقد کنان در اختیار عروس و داماد گذاشته می‌شود که با  نوک انگشتان کام همدیگر را شیرین کنند. البته جام عسل مراسم عقد نیز باید تزیینات خاص خود را داشته باشد.

 • جانماز و تسبیح با تزییناتی زیبا و چشمگیر بالای سفره عقد در کنار آینه و قرآن جای دارند.
 • جا حلقه‌ای با دیزاینی زیبا و منحصربفرد پیش پای عروس و داماد روی سفره عقد قرار داده می‌شود. بعد از جاری شدن صیغه عقد عروس و داماد حلقه‌ها را روی انگشتان یکدیگر جای می‌دهند.
 • شیرینی روی سفره عقد نشانگر شیرین کامی و خوشبختی است. برای تهیه شیرینی عقد حتماً از شیرینی های خشک و تازه با ابعاد کوچک استفاده کنید.
 • نان سنگک سفره عقد که نشان برکت است از دیگر اجزای سفره عقد است. سعی کنید نان سنگک ها را تکه تکه کنید و در کنار پنیر و سبزی تزیین شده روی سینی بزرگ بچینید و در تزیین آن سلیقه لازم را به خرج دهید.
 • میوه آرایی سفره عقد را نیز به بهترین شکل ممکن انجام دهید تا زیبایی سفره عقد شما دوچندان شود. سعی کنید سیب و انار را در میان میوه‌های سفره عقد جای دهید.

یادآوری می‌کنیم که موسسات و شرکت‌هایی  وجود دارند که سفره عقد را اجاره میدهند و چیدمان آن را نیز بر عهده می‌گیرند. شما به کمک نمونه کارها و آلبوم عکس‌های سفره عقد می‌توانید سبک و رنگ مدنظر خود را برای روز عقد کنان و سفره عقد خودتان انتخاب کنید.

 

انواع طرح های سفره عقد 

به طور کلی 4 سبک طراحی برای میز جشن عروسی وجود دارد که عبارتند از:

طراحی سفره عقد به سبک کلاسیک

سفره عقد ساده

یکی از محبوب ترین دیزاین سفره عقد در باغ تالار بدون شک سفره عقد ساده است.  در این نوع طراحی، سادگی مهمترین قانون است؛ به این ترتیب در طراحی این نوع سفره ها اثری از طراحی مجلل و مجلل دیده نمی شود. البته باید توجه داشت که طراحی ساده سفره عقد مینیمالیستی دلیل بر عدم احساس زیبایی در آن نیست، بلکه این سفره های عقد نیز بسیار شیک هستند و بسیاری از زوج ها نیز از طرفداران این نوع سفره عقد هستند.

 

سفره عقد آنتیک

این نوع سفره عقد در سال های اخیر بسیار محبوب شده است و طراحی آن با سبک های فوق متفاوت است. در این نوع طراحی تمام عناصر سفره عقد بر روی عناصر طبیعی و فضاهای باز بزرگ متمرکز شده است.

 

سفره های عقد مدرن

سفره مدرن یکی دیگر از طرح های سفره عقد در باغ عروسی است، معمولاً طرح های انجام شده روی این سفره ها مجلل و مجلل هستند، برای کسانی که می خواهند مراسمی مجلل داشته باشند.

 

طرح سنتی

در طراحی سفره عقد سنتی از تمام عناصر و نمادهای سنتی استفاده شده است.

 

سفره عقد را با چند میز در اندازه و ابعاد مختلف بچینید

این ایده برای تزیین سفره عقد در تالار عروسی که در آن فضای زیادی برای خلاقیت وجود دارد عالی است. هر قسمت از میز را روی یک میز کوچک قرار دهید و بدون توجه به الگوی خاصی میزها را نزدیک به هم قرار دهید.

پایه‌ های بلند و کوتاه پایه‌ های میز و حتی ظروف سفره عقد، منظره آبشارها و پله‌ها را ایجاد می‌کند که یکی از سبک‌های مجلل جدید در سفره عقد محسوب می‌شود. می توانید میزهای چوبی یا شیشه ای را انتخاب کنید و بسته به سلیقه خود استفاده از سفره در برخی طرح ها باعث زیباتر شدن سفره عقد می شود.

 

تزیین سفره عقد با گل آرایی های رنگارنگ

گل آرایی یکی از روش های امروزی و مدرن تزیین سفره عقد می باشد و اکثر مراسم ها به خصوص مراسم هایی که در تالار برگزار می شود برای دیزاین سفره  از این روش استفاده می کنند. نوع و رنگ گل هایی که انتخاب می کنید می تواند تاثیر زیادی در زیبایی سفره عقد شما داشته باشد. اگر به ایده کلاسیک سفره عقد کاملا سفید علاقه ندارید، می توانید از گل های رنگارنگ برای آوردن رنگ و روح بیشتر به سفره استفاده کنید.

 

طراحی سفره عقد با تم و گل آرایی سفید

رنگ سفید کلاسیک ترین رنگ برای مجالس عروسی و تزیین سفره عقد است. زیبایی ساده این رنگ و هماهنگی با دیگر اجزای سفره باعث می شود اکثر طراحان  از این رنگ برای دیزاین سفره عقد استفاده کنند. گل ها، پارچه های سفید و توری سفره عقد را تزیین می کنند و جلوه و درخشندگی خاصی می بخشند. اگر از طرفداران سبک کلاسیک هستید این سبک طراحی را پیشنهاد می کنیم.

انتخاب موارد اصلی برای دیزاین سفره

سفره عقد آینه دار

یکی از زیباترین سفره های عقد که می توان در باغ پلاک ۷ و فضاهای باز چید، سفره عقد آینه کاری شده است زیرا انعکاس نور و مناظر در آن فضایی دلربا و رویایی ایجاد می کند. مهم ترین مزیت سفره عقد آینه دار این است که می تواند نور را منعکس کند و سفره عقد را بزرگتر نشان دهد؛

همچنین انعکاس تصویر عروس و داماد امکان عکس های خلاقانه و منحصر به فرد از سفره عقد و عروس و داماد را فراهم می کند. در برخی از طرح ها از قطعات آینه ای فقط در قسمت های خاصی از میز ناهار خوری استفاده می شود، اما در موارد معمول و رایج سفره های عقد آینه دار، آینه به صورت یکنواخت استفاده می شود و پارچه و رومیزی وجود نخواهد داشت.

 

سفره عقد کریستالی

سفره عقد کریستالی در جنس کریستال موجود می باشد. انعکاس نور از تمامی عناصر کریستالی روی سفره عقد باعث زیبایی این سفره عقد شده است.

 

سخن پایانی

در این مطلب همانطور که گفته شد با نکات مهم انتخاب سفره عقد به طور کامل آشنا شدید. سفره عقد یکی از عناصر مهم در عروسی ایرانی است به همین دلیل تزیین و چیدمان آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

بروز رسانی: 20/آبان/1402

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *