حلقه ازدواج را روی کدام انگشت بگذارم؟

با وجود تمام شور و هیجان برای یک ازدواج، ممکن است بپرسید: دست و انگشت مناسب برای پوشیدن حلقه ازدواج من چیست؟ در کشورهای غربی، سنت پوشیدن حلقه در انگشت چهارم در دست چپ، (انگشت حلقه چپ در راهنمای انگشت حلقه در پایین)، را می توان به رومیان باستان ردیابی کرد.

آنها معتقد بودند که این انگشت دارای رگی است که مستقیماً به سمت قلب می رود، Vena Amoris، به معنی “رگ عشق”. با قلب در مرکز احساسات شما، تصور می شد این بهترین انگشت برای پوشیدن حلقه ازدواج است . به همه نماد عشق ابدی شما و اینکه  قلب شما توسط دیگری تصاحب شده بود را نشان داد.

رگ عشق

رومیان باستان بر این باور بودند که انگشت چهارم دست چپ دارای رگی است که مستقیماً به سمت قلب می‌رود، Vena Amoris به معنای “رگ عشق”.

انگشت چهارم دست چپ معروف به رگ عشق

تاریخچه حلقه ازدواج

پوشیدن حلقه ازدواج در دست چپ یک سنت جهانی نیست. در روسیه، آلمان، نروژ و هند، حلقه های ازدواج در دست راست استفاده می شود.

این از “چپ” در لاتین به معنای “شوم” گرفته شده است. بنابراین دست چپ را عده ای بد شانس می دانستند. 

در سوئد و شیلی، تنها عروس‌ های آینده حلقه ازدواج دریافت نمی‌کنند، مردان نیز حلقه‌ را دریافت می‌کنند. در شیلی، اینها را تا زمان ازدواج روی دست راست می‌پوشند و به سمت چپ عوض می‌کنند.

این فقط حلقه ها نیستند که به عنوان نشانه ای از مراسم عروسی آینده رد و بدل می شوند. به طور سنتی در چین، پول و سایر کالاها به جای حلقه  رد و بدل می شود.

در شمال کنیا، جنگجویان سامبورو منجوق‌های زینتی  به دور گردن خود می ‌بندند  که از رنگ‌ های خاصی برای نشان دادن ازدواج استفاده می‌شود.


حلقه قول چیست؟ 

یکی از رسومی که در بریتانیا، ایالات متحده و سایر کشورهای غربی نسبتاً رایج است، “حلقه قول” است – چیزی که ما فکر می کنیم یک سنت دوست داشتنی است. اینها عموماً نماد تعهد مرد به خانم خود هستند و اغلب به عنوان یک عمل می کنند.

علاوه بر این، از آنجایی که افراد بیشتری به جای گره زدن، زندگی مشترک را انتخاب می کنند، یک حلقه وعده می تواند به عنوان پایه ای برای خود گروه عروسی عمل کند. این انگشتان معمولاً روی انگشت حلقه نیز قرار می گیرند. 

روش های پوشیدن حلقه ازدواج 

پس از ازدواج، اکثر زنان همچنان حلقه ازدواج خود را همراه با حلقه قول خود در همان انگشت می پوشند.

در مراسم عروسی، حلقه ازدواج را به انگشت سوم دست راست می زنند و انگشت حلقه چپ را برای پذیرفتن نماد نهایی وحدت و عشق ابدی آزاد می گذارد. 

هنگامی که با هم پوشیده می شوند، اکثر زنان ابتدا حلقه ازدواج خود را می گذارند، و حلقه قول را در بالا قرار می دهند. پیروی از آنچه ما فکر می کنیم یک رسم و باور شیرین است: حلقه ازدواج حلقه قول را در موقعیت خود نگه می دارد. ، هرگز اجازه ندهید که لیز بخورد یا شل شود. 

حلقه ی قول میتواند در دست دیگر یا پشت حلقه ازدواج باشدیک دنیای کامل از سنت ها 

در حالی که انگشت حلقه دست چپ برای انگشتر در اکثر نقاط جهان مرسوم است، اما به هیچ وجه انحصار انگشتر زدن را ندارد.

در واقع، ما تکالیف خود را انجام داده‌ایم و فهرست نسبتاً طولانی‌ ای از کشورهایی که در آنها مرسوم است از انگشت سوم دست راست برای حلقه ازدواج  استفاده می‌شود، کشف کرده‌ایم.

اینها عبارتند از: نروژ، دانمارک، روسیه، اسپانیا، هند، اتریش، مجارستان، صربستان، بلغارستان، یونان، لهستان، ونزوئلا، هلند و لیتوانی – و احتمالاً دیگران. 

به نظر نمی رسد دلیل روشنی برای تفاوت این کشورهای خاص با هنجار وجود داشته باشد.

تفاوت چندانی ایجاد کند که عروس و داماد به کدام دین پایبند هستند، زیرا به نظر می رسد ساده است. موضوعی از عرف و فرهنگ ملی است. 

در بسیاری از این کشورها (اگرچه نه همه آنها) به نظر می رسد که حلقه ازدواج قبل از حلقه  قول پوشیده می شود . اگرچه باز هم، به نظر نمی رسد دلیل واضحی برای این امر وجود داشته باشد.

دین در نحوه پوشیدن حلقه ها چه نقشی دارد؟ 

وقتی صحبت تغییرات مذهبی در نحوه دادن و پوشیدن حلقه‌ های عروسی و ازدواج می‌شود،روند خیلی محکمی وجود ندارد. 

در حالی که در گذشته قوانین سخت گیرانه تری در مورد دادن انگشتر و پوشیدن انگشتر بر اساس آموزه های مذهبی وجود داشته باشد.

به نظر می رسد که این قوانین به مرور زمان محو شده و با تاکید بر راحتی و انتخاب شخصی جایگزین شده است.

با این حال، به نظر می رسد که در آلمان و اتریش همسایه، کاتولیک ها تمایل دارند حلقه های خود را در دست راست ببندند، در حالی که معترضان، چپ را ترجیح می دهند. 

در جهان اسلام، به ویژه در بخش‌ هایی از خاورمیانه و جنوب آسیا، رسم بر این است که زنان حلقه ازدواج خود را به انگشت  چپ و مردان حلقه ازدواج را در انگشت راست می‌بندند.

در کشورهای اسلامی سنت محکمی برای دسته ‌های عروسی وجود ندارد (به جز ایران که از انگشت حلقه دست چپ استفاده می‌شود) .

اما در نتیجه جهانی‌شدن این دسته‌های عروسی رایج ‌تر می‌شوند و در سمت راست  یا چپ پوشیده می‌شوند. هر کدام که زوج ترجیح می دهند. 

یهودیت نیز سنت های جذاب بسیاری در مورد حلقه های ازدواج و ازدواج دارد. دامادهای یهودی در مراسم عروسی خود حلقه ای را در انگشت حلقه راست عروس خود قرار می دهند و پس از پایان روز آن را با انگشت حلقه دست چپ عوض می کنند.

با این حال، همین رویه در برزیل نیز رایج است، که جمعیت یهودی قابل توجهی ندارد.

در برخی از جوامع یهودی، انگشت اشاره و شست برای حلقه ها ترجیح داده می شود، سنت منحصر به فردی که در هیچ فرهنگ دیگری یافت نمی شود و ظاهری جذاب و چشمگیر دارد. 

چرا مردان از حلقه ازدواج استفاده می کنند؟ 

پوشیدن حلقه مردانه ژست زیبایی است و نشان می دهد داماد آینده نیز به اندازه عروس محبوبش هیجان زده است. 

گزارش های اخیر بیان کرده اند که تا 7 درصد از مردان در ایالات متحده حلقه ازدواج خود را می زنند و سایر کشورهای غربی نیز روندی مشابه و رو به رشدی را نشان می دهند.

وقتی صحبت از مدل های حلقه مردانه می شود، مردان هنوز شروع به تقلید از مدل های  زنان نکرده اند. اکثر آقایان خارج از کشور تصمیم می گیرند از حلقه های نسبتاً ساده استفاده کنند – ظریف، مردانه و براق. 

تایید افراد مشهور به گسترش مد برای حلقه های مردانه کمک کرده است.بسیاری از ستاره های بزرگ تصمیم گرفته اند تا به روز بودن خود را با این روند نشان دهند.

اما شاید مهمتر از همه این باشد که آنها در زندگی زنان بسیار محبوب هستند. پس از همه، آنچه می گوید “او مال من است!”

کدام عرف برای من مناسب است؟ 

ما معتقدیم که انتخاب شخصی و راحتی همیشه باید در اولویت باشد.

گزینه‌های مختلف زیادی وجود دارد، و چه با یک مذهب یا فرهنگ خاص ارتباط داشته باشید یا اصلاً، همیشه باید کاری را انجام دهید که برای شما مناسب است.

 آنها انگشتان شما هستند، حلقه شما هستند، و این جشن عروسی شما است … بنابراین، طبیعتا، این انتخاب شماست!

اینکه انگشتر ازدواج را در کدام دست بیندازید به شما مربوط است

عشقی برای یک عمر

چه حلقه الماس ازدواج و بند عروسی خود را در دست راست یا چپ، انگشت اشاره یا شست خود بپوشید، انگشت حلقه شما مهم نیست.

حلقه‌های ازدواج و ازدواج شما بیش از تکه‌های زیبای جواهرات، نمادی از تعهد شما به یکدیگر، تجربیات آینده و پیوند شما با یکدیگر است. آنها نماد تزلزل ناپذیرعشق شما از الان  و برای همیشه هستند.


چه کسانی حلقه ازدواج را در دست راست می بندند؟

چندین فرهنگ وجود دارد که حلقه ازدواج خود را به جای انگشت چپ در دست راست خود می بندند. 

گاهی حلقه الماس پس از ازدواج از دست چپ به راست منتقل می شود یا عروس و داماد حلقه های خود را بعد از مراسم به دست های مختلف می بندند.

کشورهایی مانند سوریه، برزیل، ترکیه و لبنان حلقه را قبل از مراسم به دست راست خود می زنند و بعد از گره زدن به سمت چپ حرکت می کنند.

در سریلانا، داماد بند عروسی خود را در دست راست و عروس آن را در دست چپ خود می پوشد.

 حلقه‌های دست راست نیز جزء اصلی سنت‌های یهودی هستند .

حلقه های ازدواج تنها جواهراتی نیستند که در دست راست پوشیده می شوند و اهمیت زیادی دارند. 

در واقع، دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است یک انگشتر دست راست بپوشد. برخی از زنان انتخاب می‌کنند که الماس‌هایی را که خودشان خریداری کرده‌اند، به‌عنوان نشان‌دهنده غیرکلامی استقلال مالی بپوشند. 

برخی دیگر از ارثیه خانوادگی در این دست استفاده می کنند، زیرا ممکن است پوشیدن آنها در سمت چپ بیش از حد به هم ریخته باشد.

زوج‌ های همجنسگرا اغلب حلقه‌ای را در دست راست می ‌بندند تا نماد ازدواج همجنس‌گرایان باشد.

بعضی افراد انگشتری را در دست راست می اندازند،آنها چپ دست هستند و حلقه در دست غالب ناراحت کننده است.

بروز رسانی: 20/آبان/1402

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *