مهریه چیست؟

مهریه یک سنت باستانی است که در فرهنگ ها، مذاهب و دوره های زمانی یافت می شود. مشخص نیست که مهریه از کجا سرچشمه گرفته است، اما این رسم هنوز در مراسم عروسی امروزی است. مهریه چیست؟ مهریه هدیه ای است با ارزش پولی قابل توجه که از طرف  داماد به همسر آینده خود در هنگام ازدواج داده می شود.

رسم این است که هرگز دست خالی به جایی نمی‌روید. جهیزیه به عنوان هدیه ای از طرف خانواده عروس به خانواده داماد به عنوان یک حرکت محبت آمیز برای استقبال از او به خانه شان است. و در عوض مهریه هدیه ی داماد به عروس است و با توجه به توانایی مالی داماد تعیین میشود.

مهریه در سنت ایرانی

مهریه دادن یا هدیه ی مرد به زن در اسلام و فرهنگ ایرانی از دیرباز وجود داشته است. اما در شهرها و فرهنگ های مختلف ایرانی متفاوت اجرا میشود. هر فرهنگ بنا به سبک همیشگی خود رسم خاصی دارند . خیلی از مردم زن حق و حقوق دیگری را از مرد طلب میکند و در عوض مهریه را میبخشد.تمام این ها باید در دفتر رسمی ازدواج در سند ازدواج قید و ثبت شود.

تاریخچه و معنای مهریه

در زمان امپراتوری روم، خانواده عروس برای جبران هزینه های زندگی داماد یا خانواده اش، جهیزیه ای را در اختیار او قرار می دادند. در حالی که معمولاً تصور می شود که جهیزیه همیشه توسط زن به شوهر آینده اش داده می شود، اما در فرهنگ های دیگر برعکس است، جایی که داماد در هنگام ازدواج به عروس یا خانواده اش هدیه می دهد مهریه میگویند. مهریه می تواند به عنوان هدیه زن یا بیمه برای عروس در صورت انتخاب همسرش باشد. این چیزی است که او می تواند در صورت طلاق با خود همراه کند تا امنیت مالی خود را تضمین کند.مهریه چیست؟

با گذشت زمان

سوء استفاده خانواده ها از نظام جهیزیه در برخی موارد در سراسر جهان رایج شد. چیزی که قرار بود هدیه و وعده امنیت از یک شریک به شریک دیگر باشد، خیلی زود تبدیل به یک تقاضای مالی شد که منجر به شکستن نامزدی یا طلاق، خشونت و حتی مرگ برای مهریه های پرداخت نشده شد. به همین دلیل است که کشورهایی مانند هند، پاکستان، نپال، یونان و کنیا قوانینی را تصویب کردند که مهریه را به هر عنوان غیرقانونی می کند.

امروزه، مهریه به یک رسم غیررسمی و غیررسمی تر در اکثر فرهنگ ها، به ویژه در میان اعضای دیاسپورای آفریقا و جنوب آسیا تبدیل شده است. این راهی برای زنده نگه داشتن سنت ها و ادای احترام به فرهنگ(های) زوجین است.

مهریه چیست؟

افسانه های رایج در مورد مهریه

مهریه فقط در ایران و هند انجام می شود

نادرست: اعتقاد عمومی بر این است که مهریه سنتی است که منحصراً در کشورها و فرهنگ های آسیای جنوبی یافت می شود. با این حال، بسیاری از فرهنگ‌های دیگر از جمله فرهنگ‌های یهودی، اسلام، عرب، شرق آسیا، شمال آفریقا و آفریقای جنوبی، در نظام مهریه مشارکت دارند.

مهریه بهایی است که داماد برای عروسش می پردازد

نادرست: قیمت عروس و مهریه اغلب به اشتباه به عنوان پرداختی مرد برای همسر یا در صورت عکس، قیمتی که عروس برای ازدواج می پردازد، تعریف می شود. اینها تعاریف درستی نیستند زیرا در حالی که ممکن است چیزی با ارزش از یک شریک به شریک دیگر رد و بدل شود، این یک هدیه در نظر گرفته می شود، نه بهایی که فرد برای ازدواج می پردازد. این چیزی است که یک زن می تواند در صورتی که همسرش را ترک کند به عنوان امنیت در نظر بگیرد. در فرهنگ های خاص، مهریه حتی می تواند خود حلقه نامزدی باشد.

مفهوم لوبولا

مفهوم لوبولا در آفریقای جنوبی ، کار زنان را به جامعه می شناسد. این هدیه مادی و نمادینی است که شوهر به همسرش به پاس قدردانی از کار باروری و زحمات او در خانه روستایی می دهد. همه این کارها در زمینه فرهنگی آفریقایی بسیار ارزشمند است. ایده لوبولا برای جبران ارزش از دست دادن آن سهم در خانه خانوادگی عروس است. لیورمون می گوید: «به طور سنتی، لوبولا همیشه به شکل دام هایی مانند گاو بوده است. “امروز، ممکن است پول، وسیله نقلیه، جواهرات یا کالاهای خانگی باشد.”مهریه چیست؟

در فرهنگ‌های ایرانی و همچنین هندی، معمولاً رسم بر این است که وقتی کسی به جایی دعوت می‌شود، هرگز دست خالی نمی‌رود. از آنجایی که از نظر تاریخی عروس با همسرش در خانه اجدادی خود با خانواده اش زندگی می کرد، جهیزیه هدیه ای است که عروس با خود به داماد جدیدش می برد.

فقط خانواده های ثروتمند در نظام مهریه شرکت می کنند

نادرست: مهریه حتی در میان خانواده های کم برخوردار انجام می شود.

سوالات متداول

چه کسی مهریه را پرداخت می کند؟

این در فرهنگ ها و مذاهب مختلف متفاوت است. خانواده عروس هندو معمولاً به داماد جهیزیه می دهند . اما در فرهنگ‌های مسلمانان ، این داماد است که هدیه یا مهری را به عروس خود وصیت می‌کند. قیمت عروس معمولاً توسط بسیاری از گروه‌های فرهنگی سیا ه‌پوست آفریقایی بدون در نظر گرفتن موقعیت اجتماعی و اقتصادی انجام می‌شود.

مهریه چقدر است؟

ارزش مهریه به فرهنگ و عواملی مانند طبقه یا درآمد بستگی دارد. علاوه بر پول نقد، جهیزیه می تواند به صورت جواهرات ، اثاثیه، اموال، وسیله نقلیه یا دام باشد.

مهریه چه زمانی تعلق می گیرد؟

مهریه معمولاً قبل از عقد یا در مراسم عقد نکاح داده می شود . یا در بیشتر مواقع بعد از ازدواج و شروع زندگی در صورت درخواست زن از مرد باید پرداخت شود.

بروز رسانی: 29/آبان/1402

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *