سفره یلدا

سفره یلدا، سفره‌ای است که در جشن شب یلدا یا چله، که در شب نهم دی‌ ماه جشن گرفته می‌شود، بر روی میزها چیدمان می‌شود. این سفره نماد آغاز فصل زمستان و بازگشت نور به زندگی است. سفره یلدا به صورت خاص در فرهنگ ایران جشن گرفته می‌شود و با عناصر مختلف مرتبط است که هرکدام نمادهای خاصی را به تصویر می‌کشند. شب چله به‌عنوان بلندترین شب سال، برای ما ایرانی‌ها پر از خاطره است؛ از زمان کودکی که انشای شب یلدا می‌نوشتیم تا جمع شدن فامیل، انداختن سفره یلدا، تزیین انار شب یلدا و گوش دادن به شعر و قصه زیر کرسی

شب یلدا

“شب یلدا” یا “شب چله” یکی از جشن‌ های باستانی مهم در فرهنگ ایران است ، به مناسبت آغاز فصل زمستان و روز بلند شدن گردوباران، جشن گرفته می‌شود. این جشن به عنوان یکی از اعیاد غیررسمی در ایران شناخته می‌شود و با آتش‌ افروزی و گردآوری خانواده در دور هم بودن همراه است. همچنین، در این روز اغلب غذاهای خاصی مانند آجیل و میوه‌ها می‌خورند و شمع‌ ها را روشن می‌کنند.

در برخی فرهنگ‌ ها و ادیان، به شب یلدا طیف وسیعی از معانی دینی و فلسفی نیز نسبت داده شده است. در زمانه‌ های گذشته، این شب به عنوان نماد تاریکی که با آغاز فصل سرد و زمستان همراه است، و نیز نماد بازگشت نور و روشنایی در روزهای بلند شدن گردوباران تفسیر می‌شده است.

فلسفه یلدا در زرتشت

در برخی از ادیان ایرانی مانند زرتشتیان، شب یلدا با اهمیت بیشتری به عنوان نماد پیروزی نور بر تاریکی و خیر و خوبی بر بدی در نبردهای دینی توصیف شده است. این شب در این مفهوم به عنوان آغاز یک دوره نورانی و به عنوان نماد تجدید حیات و امید به آینده تداول داشته است.

مهمترین عناصری که در این شب مورد استفاده قرار می‌گیرند، عبارت‌اند از آتش (آتش‌افروزی)، شمع (نمایان کردن نور)، میوه‌ها و آجیل (نماد امید به آینده)، و خانواده که در دور هم بودن نماد وحدت و انسجام است.

آیتم های سفره یلدا

سفره یلدا یا میز جشن شب یلدا معمولاً با انواع خوراکی‌ها و نمادهایی که به نور، گرما، و زندگی جدید اشاره دارند، تزیین می‌شود. در زیر چند آیتم رایج بر روی سفره یلدا ذکر شده است:

1. آجیل و میوه‌ ها:

– انواع آجیل مانند گردو، بادام، پسته، و انگور خشک.
– میوه‌های مختلف مانند سیب، پرتقال، انگور، و انار که نمادهای ثروت و برکت هستند.

2. شمع‌ها:

– شمع‌های رنگارنگ که نماد نور و گرمای زندگی جدید هستند.
– شمع یلدا که به عنوان نماد آتش و نور در شبانه‌روز استفاده می‌شود.

3. شکر و عسل:

– نماد شیرینی و لذت در زندگی.
– نماد برکت و خوشایندی.

4. شربت‌ ها:

– شربت‌ های مختلف مانند سرکه، انگور، و گلابی که نماد شادابی و تازگی هستند.

5. نقوش و طرح‌ها:

– سفره با نقوش و طرح‌های زیبا و هنری مزین شده است.
– نقوشی که به عنوان نمادهای مربوط به طبیعت، زندگی، و نور شناخته می‌شوند.

6. نمادهای طبیعت:

– شاخه‌ ها و برگ‌ های سبز به عنوان نماد زندگی جدید و بازگشت به فصل بهار.
– گل‌های زیبا که نشان‌دهنده رنگ و شادابی هستند.

7. آینه:

– آینه که نماد تمیزی و زیبایی است.
– اعتقاد به اینکه نور در آینه بهترین شکل خود را نشان می‌دهد.

8. هلیله (گلابی):

– در بعضی مناطق، هلیله یا گلابی به عنوان نمادی از زیبایی و خوشبختی بر روی سفره قرار می‌گیرد.

سفره یلدا نماد مهمی از انتظار و امید به نور در ظلمت طولانی زمستان است و عناصر مختلف آن باورها و ارزش‌های فرهنگی و مذهبی را بازتاب می‌دهند.

میوه های سفره یلدا

البته از سایر میوه ها و مرکبات همچون پرتقال،سیب،خرمالو،گلابی و یا حتی کدو تنبل و لبو هم می توان استفاده کرد.

هر ساله مجموعه ی ما مجری مراسم عقد یا عروسی در شب یلدا هستیم. هر ایده ای مد نظر شما هست مطابق سلیقه ی شما اجرا خواهد شد.

مجموعه پلاک 7  هر ساله در رویداد یلدا دیزاین مخصوص سفره یلدا برای مراسم را اجرا میکند که این عکس مربوط به یلدا 1401 میباشد.

تاریخچه‌

تاریخچه‌ی شب یلدا به گذشته‌های بسیار دور بر‌می‌گردد. اما قدمت دقیقش مشخص نیست. برخی باستان‌شناسان، تاریخ یلدا را هفت هزار ساله می‌دانند. آن‌ها به ظروف سفالی دوره پیش از تاریخ، استناد می‌کنند. این ظروف دارای نقوش حیوانیِ ماه‌های ایرانی، مانند قوچ و عقرب هستند. البته این نقوشِ در کتیبه‌ها و یافته‌های باستان‌شناسی کمیاب‌اند. اما باستان‌شناسان معتقدند، می‌شود آیین مربوط به این شب را تا هفت هزار سال قبل، ردیابی کرد.

جالب است بدانید در دوران گذشته سفره ای با اسم میَزد پهن می شده است و از میوه های خاص خشک و تر و آجیل و یا به اصطلاح زرتشتیان لُرک در سفره استفاده میشده است که یکی از اجزای اصلی سفره یلدا می باشد و در حقیقت ولیمه این جشن به شمار می رود.از سایر اجزا می توان به عطردان،آتشدان،بخوردارن و بَرسَم اشاره کرد.بَرسَم ابزاری برای دعا خوانی می باشد که از فلز نقره و برنج و یا شاخه گیاهی خاص درست می شود.

عکس های بیشتر را میتونید در گالری ببینید

گالری

 

بروز رسانی 23 فروردین 1402

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *