تهیه لیست مهمانان عروسی: آداب و استراتژی

تهیه لیست مهمانان عروسی یکی از مسائل مهم در مواجهه با جشن عروسی است. مراسم عروسی مناسبتی برای جشن گرفتن عشق و شادی با خانواده و دوستانتان است. و این بدان معناست که باید لیست مهمانان عروسی برای خود تهیه کنید. اما نترسید زیرا، با کمی آداب لیست مهمانان عروسی و استراتژی های هوشمندانه، می توانید لیستی ایجاد کنید که روز بزرگ شما را خاص تر کند.

ما متوجه شدیم – لیست مهمانان عروسی ممکن است یکی از چالش برانگیزترین بخش های برنامه ریزی عروسی باشد. وقتی سعی می‌کنید آنچه را که می‌خواهید با نیازهای خانواده، بودجه و اندازه محل برگزاری متعادل کنید، می‌تواند شبیه یک بازی طناب کشی باشد.

امروز، تمام ملاحظات ضروری هنگام تهیه لیست مهمانان را به شما راهنمایی می کنیم، توصیه هایی در مورد آداب معاشرت ارائه می دهیم و راهکارهایی را برای پایبندی به بودجه خود بدون کاهش کیفیت یا تجربه توصیه می کنیم. پس بیایید شروع کنیم!

لیست مهمانان عروسی

تنظیم پارامترهای لیست مهمانان عروسی

ایجاد لیست مهمانان عروسی می تواند دلهره آور باشد زیرا عوامل زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند. می خواهید چقدر بزرگ باشد؟ آیا می خواهید والدینتان در فرآیند تصمیم گیری لیست مهمانان مشارکت داشته باشند؟ چگونه می توانید اطمینان حاصل کنید که با مهمانان شما به طور یکسان رفتار می شود؟

عروسی بزرگ یا خودمانی

اول، تصمیم بگیرید که آیا می خواهید یک عروسی بزرگ داشته باشید یا یک پذیرایی کوچک و صمیمی فقط با خانواده و دوستان نزدیک. انتخاب محل برگزاری اغلب تعیین می کند که عروسی شما چقدر بزرگ خواهد بود، زیرا امکانات داخلی و خارجی معمولا حداکثر ظرفیت را دارند. تخمین تعداد مهمان‌ها به شما کمک می‌کند تا افرادی را که باید دعوت شوند، از جمله اعضای خانواده، دوستان، افراد مثبت و فرزندان دسته‌بندی کنید.

در مرحله بعد، هر دو گروه از والدین را در فرآیند تصمیم‌گیری در صورت مشارکت مالی مشارکت دهید. اگر والدین شما اعضای خانواده زیادی دارند که می‌خواهند دعوت کنند، توضیح دهید که چرا نمی‌توان همه آن‌ها را شامل شوند. اگر یکی از آنها دارای خانواده گسترده‌تری نسبت به دیگری است، حتماً اعداد را در هر دو طرف متعادل کنید.

در نهایت، قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه چه کسی باید دعوت شود یا نه، قوانین پایه خاصی را برای خود تعیین کنید. به عنوان مثال، به دلیل اینکه احساس گناه می کنید یا وظیفه دارید، خود را موظف به دعوت افراد نکنید. در عوض، روی اینکه چه کسی واقعاً در زندگی شما مهم است و چگونه هر فرد بر شما یا نامزدتان تأثیر گذاشته است، تمرکز کنید.

اندازه لیست مهمانان عروسی خود را تعیین کنید

هنگامی که دستورالعمل های لیست مهمان را تعیین کردید، زمان آن فرا رسیده است که تصمیم بگیرید چند نفر را می خواهید دعوت کنید. اکثر زوج‌ ها معمولاً بین 100 تا 200 مهمان دعوت می‌کنند. این تعداد بر اساس چند چیز است:

 • افرادی که بیشتر از همه دوستشان دارید.
 • اندازه محل برگزاری عروسی.
 • بودجه اختصاص داده شده برای پذیرایی و نوشیدنی.
 • تصمیم گیری در مورد اینکه چه کسی را به عروسی خود دعوت خواهید کرد.

ایجاد لیست مهمانان عروسی یکی از چالش برانگیزترین بخش های برنامه ریزی عروسی است. ممکن است سخت باشد که تصمیم بگیرید چه کسی را می خواهید در مقابل چه کسی باید دعوت کنید، به خصوص با منابع محدود. با این حال، می‌توانید از چند استراتژی برای آسان‌تر کردن فرآیند استفاده کنید.

قانون به علاوه یک

قانون بعلاوه یک اغلب در میان مهمانان اشتباه گرفته می شود. مهم است که به یاد داشته باشید که اگر شخصی را با شریک خود دعوت کنید، احتمالاً انتظار می رود که هر دو شرکت کنند. همین امر در مورد هر مهمان مجردی که در رابطه هستند صدق می کند – آنها باید هر دو نیز دعوت شوند.

اما، در حالی که اجازه دادن به مهمانان شما برای آوردن پلاس وان برای آنها ایده آل است، ممکن است برای بودجه عروسی شما مناسب نباشد. و این اشکالی ندارد! لیست مهمانان عروسی لازم نیست شامل موارد مثبت باشد. این انتخاب تو است. فقط با هر یک از میهمانان خود ارتباط برقرار کنید که آیا پلاس وان مجاز است یا خیر.

حذف بعضی از دعوتی ها در لیست مهمانان عروسی

بدیهی است که شما دوست دارید نزدیک‌ ترین اعضای خانواده و بهترین دوستانتان در لیست مهمانان عروسی شما باشند، همانطور که در زمان‌های خوب و بد با شما بوده‌اند. اما افراد مهم دیگری را فراموش نکنید که ممکن است مرتباً آنها را نبینید یا با آنها صحبت نکنید، اما تأثیر به همان اندازه بر زندگی شما داشته اند.

اینها می توانند شامل دوستان دبیرستانی، هم اتاقی های دانشگاه، همسایه های قدیمی و مربیان باشند. اگر محل برگزاری و بودجه شما اجازه می دهد، دعوت از این مهمانان «تأثیر بزرگ» تضمین می کند که در روز خاص خود در محاصره افرادی قرار می گیرید که چه در دوران کودکی و چه در بزرگسالی بیشترین اهمیت را برای شما داشته اند.

لیست مهمانان عروسی

تعادل زندگی کاری

هنگام ایجاد لیست مهمانان عروسی ، رعایت تعادل بین رویداد های کار و زندگی نیز مهم است. سعی کنید اطمینان حاصل کنید که ترکیبی یکنواخت بین تماس های حرفه ای و دوستان شخصی وجود دارد تا همه احساس کنند در عروسی مشارکت دارند و از آنها استقبال می کنند. اگر می خواهید همکاران یا همکاران تجاری خود را دعوت کنید، به یاد داشته باشید که مودبانه است که برای پلاس یک آنها نیز دعوت نامه بفرستید، زیرا آنها به احتمال زیاد بسیاری از دوستان خانوادگی و شخصی شما را نمی شناسند.

داشتن برنامه‌ای برای لیست مهمانان قبل از ادامه دعوت‌نامه‌ها می‌تواند به اطمینان حاصل شود که هیچ‌کس کنار گذاشته نمی‌شود و همه احساس می‌کنند در روز خاص شما حضور دارند!

مقابله با فشار خانواده و دوستان

افتادن در دام جلب رضایت دیگران آسان است، بنابراین مهم است که به یاد داشته باشید که این مراسم عروسی شماست و شما این حق را دارید که تصمیم بگیرید چه کسی در لیست مهمانان باشد و چه کسی نباشد. خانواده و دوستان ممکن است تمام ترفندهای کتاب را امتحان کنند تا نام خود را در لیست مهمانان عروسی قرار دهند ، اما به یاد داشته باشید که خوب است پای خود را زمین بگذارید!

اگر می خواهید به والدین خود بگویید که زوجی که سال گذشته در تعطیلات ملاقات کرده اند نمی توانند به عروسی بیایند، یا به دوستان توضیح دهید که چرا پذیرایی فقط برای بزرگسالان دارید، به یاد داشته باشید که این کار را با ظرافت و مودبانه انجام دهید. قاطع باشید، اما در عین حال مهربان باشید و چیزی شبیه این بگویید: «ما می‌خواستیم بتوانیم همه نزدیک‌ترین دوستان و خانواده‌مان در روز ویژه ما شرکت کنند، اما متأسفانه، تعداد محدودی مکان در دسترس داشتیم.»

ملاحظات مربوط به عروسی‌های صمیمی

آیا قصد یک مراسم عروسی صمیمی دارید ؟ این می تواند به معنای استرس کمتری برای شما باشد زیرا مجبور نیستید همه کسانی را که می شناسید دعوت کنید. اما وقتی نوبت به تهیه لیست مهمانان عروسی می رسد ، یک یا دو نکته آداب معاشرت وجود دارد که باید همچنان در نظر بگیرید.

آن را کوچک نگه دارید

تمام هدف یک عروسی صمیمی یا فرار این است که همه چیز را کوچک و خصوصی نگه دارید. به طور معمول، این نوع عروسی ها 20 مهمان یا کمتر دارند. اگر جشن مهم تری دارید، بهتر است از قالب عروسی سنتی استفاده کنید.

انتخابی باشید

از آنجایی که شما لیست مهمانان را کوچک نگه می دارید، ضروری است که در مورد افرادی که دعوت می کنید انتخابی باشید. به طور معمول، شما می خواهید لیست مهمانان را به اعضای نزدیک خانواده و چند دوست نزدیک محدود کنید.

واضح ارتباط برقرار کنید

از آنجایی که لیست مهمانان بسیار کوچک خواهد بود، ضروری است که به وضوح با مهمانان خود ارتباط برقرار کنید. به آنها اطلاع دهید که در حال برگزاری یک عروسی صمیمی یا فرار هستید و حداقل تعداد مهمان را دعوت خواهید کرد. این می تواند به جلوگیری از احساسات آسیب دیده یا سوء تفاهم کمک کند.

بودجه خود را در نظر بگیرید

فقط به این دلیل که شما یک عروسی کوچک برگزار می کنید به این معنی نیست که ارزان خواهد بود. وقتی محل برگزاری، ترتیبات سفر، دکور، گل و غذا و نوشیدنی را در نظر بگیرید، عروسی‌ های صمیمی و فرار اغلب می‌توانند به اندازه عروسی‌ های بزرگتر گران باشند. بنابراین هنگام تصمیم گیری در مورد لیست مهمانان، حتما بودجه خود را در نظر بگیرید.

برای سوالات آماده باشید

از آنجایی که عروسی های صمیمی و فرار نسبت به عروسی های سنتی کمتر رایج است، ممکن است از اعضای خانواده و دوستان سؤال یا پاسخی دریافت کنید. پس آماده پاسخ دادن به سوالاتی باشید که چرا یک عروسی کوچک را انتخاب کرده اید و در تصمیم خود محکم باشید.

بروز رسانی: 28/ آبان/1402

نوشته های مشابه

10 دیدگاه در “لیست مهمانان عروسی

 1. سمیرا گفت:

  مهمون واسه عروسی هرچی کمتر بهترررررر

  1. شعبانی گفت:

   سلام دوست عزیز. با اولویت بندی برای دعوتی های مراسم یک مجلس با کیفیت خواهید داشت.

 2. شهره گفت:

  چقد کاربردی بود مرسی مرسی

  1. شعبانی گفت:

   سلام و عرض ادب.
   خواهش میکنم خوشحالیم مفید بود.

 3. فاطمه سادات گفت:

  توی این دوره زمونه وخرج و مخارج بالا واقعا هرچقد تعداد مهمان کمتر باشه قشنگ تر میشه بهشون رسیدگی کرد.
  من عروسی 1000 نفر دعوتی داشتم و واقعا سخت شد برامون

  1. شعبانی گفت:

   سلام و عرض ادب . بله کاملا حرفتون درست هست .
   با آرزوی شادی و خوشبختی برای شما.

 4. kati گفت:

  عروسی ما توی باغ شما بووووود خیلی خوشحالم از این بابت لازمه از تیم خفن باغ پلاک ۷ تشکر ویژه بکنم

  1. شعبانی گفت:

   سلام و عرض ادب. باعث خوشحالی هست .
   شاد و خوشبخت باشید.

 5. شادی هستم گفت:

  شما توی فضای اینستاگرام هم فعالیت دارید؟؟؟ لطفا آدرس پیج رو لطف کنید بگید

  1. شعبانی گفت:

   سلام و عرض ادب بله در اینستاگرام هم فعالیت داریم .
   این ادرس هست. baghaghd_plak
   https://instagram.com/baghaghd_plak7?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *