سفره عقد ایرانی شامل چه چیزهایی است؟

عناصر سفره عقد ایرانی یکی از جالب ترین قسمت های عروسی ایرانی و همچنین یکی از زیباترین عناصر است. میز با آیتم های زیادی پوشیده شده است و هر کدام به دلیل خاصی انتخاب شده اند.

مراسم عقد در فرهنگ ایرانی یکی از مراحل اصلی و مهم در مراسم عروسی است. در این مراسم، قرارداد ازدواج بین داماد و عروس انعقاد می‌شود و به عنوان نمادی از آغاز زندگی مشترک و وحدت خانواده‌ ها در میان قرار می‌گیرد. مراسم عقد در فرهنگ ایرانی دارای ترتیبات و آداب خاصی است.

مراسم عقد در فرهنگ ایرانی به عنوان یکی از پایه‌های اصلی عروسی با اهمیت بسیاری محسوب می‌شود و تمام اعضای خانواده و دوستان در این مراسم شرکت می‌کنند.

عناصر سفره عقد ایرانی

سفره عقد

سفره عقد یک میز تزئینی پر از وسایل نمادین است که نشان دهنده اتحاد سنتی زوجین است. معمولاً شامل یک آینه برای نشان دادن نوری است که به زندگی مشترک زوجین منعکس می شود، گل، شمع و/یا شمعدان، گیاهان و ادویه جات، گلاب، شیرینی و تخم مرغ و آجیل. ممکن است بخور دادن وجود داشته باشد که اعتقاد بر این است که ارواح شیطانی را دفع می کند. و کتاب آسمانی بسته به مذهب زوجین.

عناصر سفره عقد ایرانی

عسل

پس از اینکه زوجین به ازدواج رضایت می‌دهند، داماد ممکن است یک شیشه عسل برداشته و انگشت خود را در آن فرو کند و به عروس غذا بدهد. سپس عروس همین کار را می کند و به داماد عسل می دهد. پس از انجام این تبادل، داماد عروس را می بوسد.” این تبادل نماد تعهد زوجین به یکدیگر و حفظ یکدیگر در طول زندگی مشترک است.

بادوم، گندم و گردو: آجیل

بادام، گردو و فندق به عنوان نمادی از باروری گنجانده شده است.

آینه

قرار دادن آئینه در سفره عقد نیز یکی از عناصر متداول در مراسم‌های عقد ایرانی است. آئینه نمادی از زیبایی، وحدت، و تناسب داماد و عروس را نشان می‌دهد. این عنصر به عنوان نمادی از شادی و روشنایی در زندگی مشترک دو نفر افزوده می‌شود. گنجاندن آینه نمادی از آوردن نور و روشنایی به آینده زوج است. در طول مراسم، زن و شوهر معمولاً با هم به آینه نگاه می کنند.

اسفند

گیاه وحشی گیاهی است که به طور سنتی هنگام سفره عقد به عنوان بخور می سوزانند و به عنوان وسیله ای برای تطهیر می سوزانند. منقل برای سوزاندن بخور عودهای وحشی استفاده می شود تا به دور کردن منفی ها و جلوگیری از شرارت کمک کند.

گلاب

گلاب یکی از عناصر مهم و معمول در سفره عقد ایرانی است. افزودن گلاب به سفره عقد نمادی از زیبایی، تازگی، و شادی در مراسم عقد محسوب می‌شود. این عنصر به عنوان یکی از نمادهای مهم در مراسم‌ های عروسی به ویژه مراسم عقد قرار می‌گیرد. گلاب اغلب به شیشه‌ های کوچک در سفره عقد قرار می‌گیرد و دارای ظاهری زیبا و خوشبو می‌باشد.

کتاب آسمانی

عموماً قرآن در سفره عقد گنجانده می‌شود. برخی از زوج ها ممکن است کتاب شعری مانند دیوان شمس تبریزی مولانا، دیوان حافظ یا شاهنامه فردوسی را نیز انتخاب کنند.

کله قند

مراسم شکر در حالی برگزار می شود که زن و شوهر در سفره نشسته اند. چندین زن نزدیک به زوج، مانند ساقدوش های عروس یا اقوام زن، ممکن است در حالی که شکر می پاشند، پارچه ای از اتحاد بر سر زن و شوهر بپاشند. بر روی پارچه برای نشان دادن آرزوهای آنها برای شیرینی در زندگی و ازدواجشان.

خنچه: هفت گیاه

خشكاش (دانه خشخاش)، برنج (برنج)، سبزي خسك (گلپر)، نمك، رازيانه (دانه سياه)، چاي و كندور (كندور) از عناصر سفره عقد ایرانی روي ميز قرار داده شده است. گفته می شود که آنها به محافظت در برابر چشم بد کمک می کنند.

میوه

معمولاً انار، انگور و سیب در اسپری گنجانده می شود، اما هر میوه فصلی را می توان انتخاب کرد. گفته می شود که این میوه نشان دهنده آینده ای شاد برای تازه عروسان است.

شاخه نبات

مانند میوه های تازه، گنجاندن نبات سنگی نماد دیگری از یک زندگی شیرین برای زوج است.

نان سنگک

نمایش نان تخت تزئینی نماد رفاه است. ممکن است با نان پنیر به عنوان نماینده غذای اساسی مورد نیاز برای حفظ زندگی همراه باشد. این عناصر معمولاً در پایان مراسم عروسی سنتی به مهمانان عروسی داده می شود.

سکه و حلقه های طلا

سکه های طلا نشان دهنده آرزوی ثروت و رفاه برای زوجین در زندگی مشترکشان است.

شمعدان

گنجاندن شمعدان‌ها به عنوان بخشی از سفره عقد، نمادی از پاکی است، با آتشی که تولید می‌کنند، نشان‌ دهنده انرژی و شفافیت ذهن در زندگی جدید زوجین به عنوان تازه عروس است.

سوزن و نخ

سوزن و نخ یکی از عناصر سفره عقد ایرانی نشان دهنده وحدت و یکی شدن دو از طریق ازدواج است.

شیرینی

نقل، باقلوا، توت ،نان برنجی (کلوچه برنجی)، نان بادامی (کلوچه بادام) و شیرینی نخودچی (کلوچه نخودچی) معمولاً در این سفره گنجانده شده است. شیرینی ها نماد شیرینی زندگی هستند و مهمانان پس از اتمام مراسم از آن لذت می برند.

عناصر سفره عقد ایرانی

تخم مرغ تزئین شده

تخم های تزئینی نشان دهنده آرزوی باروری برای زوجین است.

 

نمک و نعناع

در برخی مناطق ایران، نمک و نعناع نماینده‌های معنوی و خوشبختی هستند. معمولاً داماد و عروس به ترتیب به یکدیگر نمک و نعناع می‌دهند.

 

ترمه: پارچه

در عروسی های مذهبی ایرانی، عموماً پارچه ای در مرکز پخش قرار می گیرد. برای عروسی های مسلمانان، معمولاً یک سجاده سنتی نماز است. برخی از زوج‌ها ممکن است پارچه‌های ابریشمی یا گلدوزی شده ایرانی را انتخاب کنند .

باغ پلاک هفت

باغ پلاک ۷ با افتخار با سابقه چندین ساله در دیزاین و طراحی سفره عقد میتواند هر طرح یا ایده‌ای مد نظر شما را اجرا کند می‌توانید برای دیدن نمونه کارهای ما میتوانید با هماهنگی به گالری حضوراً تشریف بیاورید.

بروزرسانی: 27/آبان/1402

نوشته های مشابه

16 دیدگاه در “عناصر سفره عقد ایرانی

 1. بهاره گفت:

  عاشق سفره عقدمون بودم توی باغ شما عالی بووود

  1. شعبانی گفت:

   سلام و عرض ادب تشکر از حضور شما. باعث خوشحالی هست که مارو انتخاب کردید. شاد و خوشبخت باشید دوست عزیز

 2. شهره گفت:

  من اون قسمت قند سابیدن رو خیلی خوشم میاد حس خوبیه

  1. شعبانی گفت:

   سلام و عرض ادب تشکر از حضور شما و دیدگاهتون. شاد و خوشبخت باشید دوست عزیز

 3. کوثر گفت:

  خیلی خوب بود اون ایده های عروسی خنثی رو من خیلی دوس داشتم بازم بذارید اون مدلی

  1. شعبانی گفت:

   سلام و عرض ادب تشکر از حضور شما و دیدگاهتون. شاد و خوشبخت باشید دوست عزیز

 4. seti گفت:

  خفن ترین هستین توی شیراز

  1. شعبانی گفت:

   سلام و عرض ادب تشکر از حضور شما و دیدگاهتون. شاد و خوشبخت باشید دوست عزیز

 5. tooba گفت:

  عکسهای سفره عقد مجموعه ی خودتون رو بیشتر بذارید

  1. شعبانی گفت:

   سلام و عرض ادب شما میتونید توی گالری تصاویر عکسهای بیشتر رو ببینید. شاد و خوشبخت باشید دوست عزیز
   https://pelakhaft.ir/gallery/

 6. مهری گفت:

  چه جالب نشنیده بودم نمک ونعنا هم باید باشه

  1. شعبانی گفت:

   سلام و عرض ادب تشکر از حضور شما و دیدگاهتون. شاد و خوشبخت باشید دوست عزیز

 7. سپهری گفت:

  عالیییییی

  1. شعبانی گفت:

   سلام و عرض ادب تشکر از حضور شما و دیدگاهتون. شاد و خوشبخت باشید دوست عزیز

 8. Nedas گفت:

  یه خاطره دارم از عقدم .اونی ک بالا سرم قند میسابید کله قند از دستش ول شد افتاد تو سرم .بعدها فهمیدم عمدا اینکارو کرده :))))

  1. شعبانی گفت:

   سلام و عرض ادب تشکر از حضور شما و دیدگاهتون. شاد و خوشبخت باشید دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *